Skip to content

262 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1958

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Jun 27, 1997

Property Information

Block4
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,480
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
30%
Improvement Value:$117,500
70%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,310+8.1%
2024$8,613+2.5%
2023$8,402-2.3%
2022$8,603+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 1523, Page 276

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 1331, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1958