Skip to content

18 S Pickel Ave

Washington, NJ 07882

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 1991

Property Information

Block44
Lot44
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage988
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
45%
Improvement Value:$58,700
55%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,015+8.1%
2024$5,565+2.5%
2023$5,428-2.3%
2022$5,558+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950