Skip to content

100 Route 31 North

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block45
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-X-3UG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage3,258
Acreage1.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
20%
Improvement Value:$195,400
80%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,694+8.1%
2024$12,669+2.5%
2023$12,358-2.3%
2022$12,655+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft3,258DeedBook 3120, Page 206Recorded12/28/2020

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 929, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1900