Skip to content

9 S Pickel Ave

Washington, NJ 07882

Built 1955

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block45
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,226
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
26%
Improvement Value:$138,500
74%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,438+8.1%
2024$9,657+2.5%
2023$9,420-2.3%
2022$9,646+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 2898, Page 185Recorded10/1/2018

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2395, Page 302

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 1531, Page 340

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 999, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1955