Skip to content

13 S Pickel Ave

Washington, NJ 07882

Built 1947

Last Sale Date
Mar 9, 2006

Property Information

Block45
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S-S-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
40%
Improvement Value:$75,300
60%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453+8.8%
2024$5,933+2.7%
2023$5,775-2.5%
2022$5,925+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1947