Skip to content

124 Wayne St

Washington, NJ 07882

Built 1993

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 22, 1992

Property Information

Block4
Lot20
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
28%
Improvement Value:$130,400
72%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,803+8.3%
2024$9,051+2.6%
2023$8,822-2.4%
2022$9,040+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1289, Page 13