Skip to content

50 S Wandling Ave

Washington, NJ 07882

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block100
Lot47
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-CB-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,408
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,800
33%
Improvement Value:$73,800
67%
Total Assessment$109,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,871+8.5%
2024$5,413+2.6%
2023$5,274-2.5%
2022$5,406+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,408DeedBook 3495, Page 34Recorded4/22/2025

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1371, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1958