Skip to content

147 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2023

Property Information

Block6
Lot35
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,270
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
40%
Improvement Value:$70,000
60%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,546+8.1%
2024$6,056+2.5%
2023$5,907-2.3%
2022$6,049+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900