Skip to content

204 Rush Ave

Washington, NJ 07882

Built 1980

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block6
Lot57
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-B-R
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,129
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
28%
Improvement Value:$135,300
72%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,483+8.1%
2024$9,698+2.5%
2023$9,460-2.3%
2022$9,687+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft3,129DeedBook 3269, Page 343Recorded6/13/2022

Property Sale

Sale
$162,900
DeedBook 1722, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1980