Skip to content

309 Belvidere Ave

Washington, NJ 07882

Built 1900

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block6
Lot66
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,436
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
35%
Improvement Value:$86,500
65%
Total Assessment$132,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,389+8.1%
2024$6,836+2.5%
2023$6,668-2.3%
2022$6,828+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 2640, Page 229Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1358, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1900