Skip to content

160 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1972

Last Sale Price
$164,547
Last Sale Date
Aug 19, 2014

Property Information

Block6
Lot70
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-M
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
39%
Improvement Value:$74,100
61%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,775+8.1%
2024$6,268+2.5%
2023$6,114-2.3%
2022$6,260+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,547

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 2567, Page 137Recorded8/22/2014

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 2108, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1972