Skip to content

156 N Lincoln Ave

Washington, NJ 07882

Built 1988

Last Sale Date
Nov 18, 1986

Property Information

Block6
Lot71
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-F-2
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,688
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,200
33%
Improvement Value:$96,700
67%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,037+8.1%
2024$7,435+2.5%
2023$7,253-2.3%
2022$7,427+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1007, Page 117