Skip to content

41 Grand Ave

Washington, NJ 07882

Built 1926

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 12, 2013

Property Information

Block8
Lot12
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,556
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
35%
Improvement Value:$97,900
65%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,383+8.1%
2024$7,756+2.5%
2023$7,565-2.3%
2022$7,747+0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

From: LYTLE, LUCAS & MICHELLE

To: MCWILLIAMS, ANN MARIE

Sq Ft1,556DeedBook 2499, Page 327Recorded7/18/2013

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 2340, Page 66

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 1631, Page 81

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 1123, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1926