Skip to content

12 Cornish St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block99
Lot16
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class15
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage868
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
41%
Improvement Value:$40,400
59%
Total Assessment$68,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,848+8.1%
2024$3,560+2.5%
2023$3,473-2.3%
2022$3,556+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
Sq Ft868DeedBook 3125, Page 246Recorded1/11/2021

Property Built

Built

Year Built: 1901