Skip to content

2749 Fire RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1930

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Dec 21, 2005

Property Information

Block1048
Lot66
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9A

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,192
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
23%
Improvement Value:$105,000
77%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,561+0.2%
2024$4,553-0.4%
2023$4,572+1.8%
2022$4,489+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,192DeedBook 12278, Page 21236

Property Sale

Sale
$24,700
DeedBook 3422, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1930