Skip to content

426 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block5405
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,934
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
21%
Improvement Value:$178,000
79%
Total Assessment$224,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,530+0.2%
2024$7,516-0.4%
2023$7,548+1.8%
2022$7,411+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 14508, Page 54382

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12956, Page 15199

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 6538, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1999