Skip to content

350 Superior RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block5406
Lot51
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
15%
Improvement Value:$271,600
85%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,719+0.2%
2024$10,700+3.8%
2023$10,308+1.8%
2022$10,121+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000

To:

DeedBook 15132, Page 68917

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft3,040DeedBook 14613, Page 27878Recorded6/4/2019

Property Sale

Sale
$241,265

To:

DeedBook 6948, Page 82831

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2000