Skip to content

219 Mystic DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Dec 4, 2007

Property Information

Block7304
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,092
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
22%
Improvement Value:$267,500
78%
Total Assessment$343,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,521+0.2%
2024$11,500-0.4%
2023$11,548+1.8%
2022$11,339+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$467,000

To:

Sq Ft3,092DeedBook 12746, Page 9416

Property Sale

Sale
$414,900
DeedBook 2004, Page 14411

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 7255, Page 26245