Skip to content

34 English LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1945

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block7602
Lot52
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage1.94

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
40%
Improvement Value:$90,500
60%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,028+0.2%
2024$5,019-0.4%
2023$5,040+1.8%
2022$4,948+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 15759, Page 23361

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 12371, Page 64577

Property Sale

Sale
$218,000

To:

DeedBook 12071, Page 70909

Property Built

Built

Year Built: 1945