Skip to content

28 Brookview TerraceBergenfield, NJ 07621

Built 1939

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 25, 2012

Property Information

Block261
Lot100
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1G2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,270
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,500
59%
Improvement Value:$105,400
41%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,167+3.4%
2024$8,863+2.6%
2023$8,634+0.7%
2022$8,577+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 1044, Page 2154

Property Built

Built

Year Built: 1939