Skip to content

124 Sussex RoadBergenfield, NJ 07621

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2021

Property Information

Block318
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,700
40%
Improvement Value:$235,600
60%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,942+3.4%
2024$13,480+2.6%
2023$13,132+0.7%
2022$13,045+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 174, Page 1999

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 9122, Page 978

Property Built

Built

Year Built: 1949