Skip to content

225 Hickory AvenueBergenfield, NJ 07621

Built 1962

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 15, 2011

Property Information

Block44
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityBergenfield Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF1G1.5S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,700
51%
Improvement Value:$161,700
49%
Total Assessment$327,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,547+3.4%
2024$11,164+2.6%
2023$10,876+0.7%
2022$10,804+1.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 922, Page 1613

Property Built

Built

Year Built: 1962