Skip to content

95-97 Charles StEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block609
Lot14
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class29
Description2S-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,163
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
44%
Improvement Value:$174,400
56%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+3.1%
2024$9,220+3.1%
2023$8,942+2.7%
2022$8,710+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft1,163DeedBook 5426, Page 710Recorded2/11/2025

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 7899, Page 480Recorded8/2/1996

Property Built

Built

Year Built: 1908