Skip to content

E-43 Century Rd.No.Paramus, NJ 07652

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2005

Property Information

Block2509
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,562
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,700
48%
Improvement Value:$391,400
52%
Total Assessment$752,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,398+2.9%
2024$10,104+8.1%
2023$9,347+5.3%
2022$8,879-5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 8604, Page 501Recorded8/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1981