Skip to content

7 Skie DriveParamus, NJ 07652

Built 1978

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 24, 1998

Property Information

Block4004
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,672
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
45%
Improvement Value:$560,900
55%
Total Assessment$1,010,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,933+3.1%
2024$13,511+11.6%
2023$12,107+3.8%
2022$11,659+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,672DeedBook 8126, Page 849Recorded12/11/1998

Property Built

Built

Year Built: 1978