Skip to content

282 Purdue CourtParamus, NJ 07652

Built 1980

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Apr 24, 1998

Property Information

Block4004
Lot29
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,684
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,400
47%
Improvement Value:$494,600
53%
Total Assessment$929,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,796+2.9%
2024$12,439+8.0%
2023$11,522+3.9%
2022$11,088-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

DeedBook 8061, Page 839Recorded4/29/1998

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 7960, Page 849Recorded4/4/1997

Property Built

Built

Year Built: 1980