Skip to content

126 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2024

Property Information

Block4106
Lot15
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,900
65%
Improvement Value:$215,400
35%
Total Assessment$624,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,860-3.4%
2024$9,170+7.9%
2023$8,500+6.2%
2022$8,001+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 1056, Page 773Recorded6/1/2012

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 9185, Page 4Recorded11/2/2006

Property Built

Built

Year Built: 1954