Skip to content

122 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 2002

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 14, 2008

Property Information

Block4106
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,100
31%
Improvement Value:$901,500
69%
Total Assessment$1,309,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,391+2.6%
2024$18,896+7.5%
2023$17,582+5.7%
2022$16,639-12.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 9656, Page 494Recorded12/19/2008

Property Built

Built

Year Built: 2002