Skip to content

108 Morningside RoadParamus, NJ 07652

Built 1954

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 11, 2002

Property Information

Block4106
Lot20
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityParamus Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,186
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,100
57%
Improvement Value:$299,500
43%
Total Assessment$703,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997+2.9%
2024$9,718+7.8%
2023$9,011+6.2%
2022$8,485+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,186DeedBook 8516, Page 74Recorded10/2/2002

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,186DeedBook 8232, Page 467NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/13/1999

Property Built

Built

Year Built: 1954