Skip to content

406 Rhode Island RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block693
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,200
21%
Improvement Value:$142,400
79%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$3,610+4.9%
2016$3,440+0.2%
2015$3,435+1.1%
2014$3,397+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970