Skip to content

409 Washington BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$76,900
Last Sale Date
Oct 31, 1986

Property Information

Block693
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
18%
Improvement Value:$183,100
82%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,863+6.6%
2024$6,439+12.7%
2023$5,716+3.9%
2022$5,501+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,900
DeedBook 3296, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1970