Skip to content

407 Washington BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Jun 28, 1990

Property Information

Block693
Lot4
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM054

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
19%
Improvement Value:$163,000
81%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,173+6.6%
2024$5,792+12.7%
2023$5,142+3.9%
2022$4,948+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4064, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1970