Skip to content

8 Coleman RoadBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2010

Property Information

Block2100
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,846
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
33%
Improvement Value:$132,600
67%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,720+0.9%
2024$6,659+2.1%
2023$6,521+0.6%
2022$6,481-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 4514, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1955