Skip to content

12 Evanine DriveBerlin, NJ 08009

Built 1972

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block2210
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,084
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
30%
Improvement Value:$189,000
70%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,210+0.9%
2024$9,126+2.1%
2023$8,937+0.6%
2022$8,883-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,084DeedBook 10403, Page 255

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,084DeedBook 10339, Page 1633Recorded2/16/2016

Property Sale

Sale
$52,900

Property Built

Built

Year Built: 1972