Skip to content

413 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1992

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block108
Lot29
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2.5SBOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,043
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,800
31%
Improvement Value:$473,100
69%
Total Assessment$682,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,784+1.5%
2024$15,552+4.1%
2023$14,937+2.4%
2022$14,591+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft3,043DeedBook 10296, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$30,001