Skip to content

39 E Knight AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block15
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,844
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
35%
Improvement Value:$338,100
65%
Total Assessment$517,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,451+1.5%
2024$11,283+4.1%
2023$10,837+2.4%
2022$10,586+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925