Skip to content

108 E Homestead AveCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2001

Property Information

Block54
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,796
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
38%
Improvement Value:$312,600
62%
Total Assessment$500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,109+1.5%
2024$10,946+4.1%
2023$10,514+2.4%
2022$10,270+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 3942, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1916