Skip to content

112 E Homestead AveCollingswood, NJ 08108

Built 1915

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block54
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class45
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
46%
Improvement Value:$225,100
54%
Total Assessment$413,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,826+1.5%
2024$10,667+4.1%
2023$10,246+2.4%
2022$10,009+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 12858, Page 994

Property Sale

Sale
$117,000

To:

DeedBook 4995, Page 503

Property Sale

Sale
$74,500

To:

DeedBook 4017, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1915