Skip to content

120 E Homestead AveCollingswood, NJ 08108

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2024

Property Information

Block54
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,973
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
34%
Improvement Value:$359,700
66%
Total Assessment$547,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,768+1.5%
2024$10,610+4.1%
2023$10,191+2.4%
2022$9,955+5.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$383,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 10182, Page 1139Recorded4/15/2015

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 8065, Page 1440

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 7686, Page 2

Property Sale

Sale
$73,900
DeedBook 3961, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1913