Skip to content

756 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1900

Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block501
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7.11

Building Details

Building Class17
Description2S-F-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,881
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
46%
Improvement Value:$128,900
54%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,835+1.5%
2024$4,762+6.6%
2023$4,467+1.5%
2022$4,400+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3109, Page 471

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 1432, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1900