Skip to content

743 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1973

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block501
Lot31
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
52%
Improvement Value:$109,700
48%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,652+1.5%
2024$4,581+13.2%
2023$4,048+1.6%
2022$3,984+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 3940, Page 283

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 3600, Page 693Recorded10/17/2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3363, Page 408

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1761, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1973