Skip to content

8 Delair RoadCape May, NJ 08204

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 29, 2023

Property Information

Block528
Lot82
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.01

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage830
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,000
87%
Improvement Value:$25,400
13%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,044+1.5%
2024$3,986+6.3%
2023$3,749+1.6%
2022$3,689+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 2874, Page 916

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 2690, Page 721

Property Sale

SaleMulti
$79,500
DeedBook 1944, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1925