Skip to content

1007 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$70,500
Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block3102
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F-X
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,414
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
24%
Improvement Value:$89,700
76%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,751+0.7%
2024$3,726+5.0%
2023$3,549+2.9%
2022$3,448+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$70,500
Sq Ft1,414DeedBook 4249, Page 7664Recorded12/11/2023

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 2639, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1900