Skip to content

56 Virginia AveVineland, NJ 08360

Built 1974

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
May 6, 1998

Property Information

Block3102
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,984
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
21%
Improvement Value:$102,900
79%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,149+0.7%
2024$4,121+5.0%
2023$3,926+2.9%
2022$3,814+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 2295, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1974