Skip to content

1026 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1916

Last Sale Price
$126,500
Last Sale Date
Sep 17, 2010

Property Information

Block3102
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,501
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
21%
Improvement Value:$95,900
79%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,843+0.7%
2024$3,818+5.0%
2023$3,637+2.9%
2022$3,533+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$126,500
DeedBook 4074, Page 6928

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1422, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1916