Skip to content

1070 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$61,500
Last Sale Date
Oct 8, 1980

Property Information

Block3104
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.75S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,200
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
17%
Improvement Value:$132,800
83%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,844+0.7%
2024$4,811+5.3%
2023$4,571+3.1%
2022$4,433+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$61,500
DeedBook 1359, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1950