Skip to content

1034 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 4, 2003

Property Information

Block3104
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,555
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
18%
Improvement Value:$110,700
82%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,314+0.7%
2024$4,286+5.0%
2023$4,083+2.9%
2022$3,966+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2656, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1910