Skip to content

434 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block2920
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassR-LC
Description2S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,766
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
17%
Improvement Value:$94,700
83%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,723+0.7%
2024$3,698+4.8%
2023$3,529+2.9%
2022$3,430+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,766DeedBook 4226, Page 7910

Property Sale

SaleMulti
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 4131, Page 1697Recorded7/30/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1890