Skip to content

739 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Jul 31, 1985

Property Information

Block4003
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-B-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
31%
Improvement Value:$146,300
69%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,901+0.7%
2024$6,855+4.8%
2023$6,542+2.9%
2022$6,358+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 1566, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1925