Skip to content

715 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1939
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block4003
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description1S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
80%
Improvement Value:$5,000
20%
Total Assessment$25,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$817+0.7%
2024$811+4.8%
2023$774+2.9%
2022$752+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4024, Page 5119

Property Built

Built

Year Built: 1939